Koronavirus, čistění a dezinfekce

Koronavirus, čistění a dezinfekce

Průvodce pro správné čištění a dezinfekci domácnosti
*Účinné proti SARS-CoV-2 podle EN 14476
Coronavirus
Covid19
Coronavirus

Co je COVID-19?

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje koronaviry (CoV) jako početný rod virů, které mohou způsobovat nemoci zvířat a lidí. U lidí jsou koronaviry původcem respiračních onemocnění, provázených většinou lehkými příznaky. Mohou však způsobovat i závažná onemocnění jako např. respirační syndrom Středního východu (MERS), poprvé zaznamenaný v roce 2012, nebo těžký akutní respirační syndrom (SARS) registrovaný v roce 2002. SARS-CoV-2 je novým kmenem koronaviru, který způsobuje onemocnění u lidí. Jeho první výskyt byl pozorován v prosinci v čínském městě Wu-chan, provincie Chu-pej. Od té doby se virus postupně rozšiřuje do dalších zemí včetně České republiky. COVID-19 je název infekčního onemocnění, jež nový virus způsobuje.

Jak se COVID-19 přenáší?

Při řeči, kašli a kýchání kolem sebe nakažený člověk šíří jemné kapénky slin a nosního sekretu, které pak ulpívají na okolních předmětech a plochách. Dotkne-li se takových ploch zdravý člověk a následně si stejnou rukou sáhne na ústa, nos nebo oči, může si způsobit nákazu a onemocnění COVID-19. Stejně tak se nákaza přenáší i vdechnutím kapének šířených infikovaným člověkem při řeči, kašli a kýchání.

Jak mohu šíření viru zabránit?

Snížit pravděpodobnost vlastní nákazy nemocí COVID-19 a nákazy druhých osob můžeme všichni přijetím vhodných opatření.
 • Často a důkladně si mýt ruce vodou a mýdlem. Když nejsou dostupné, použít dezinfekční prostředek na bázi vody a alkoholu.
 • Nedotýkat se očí, nosu a úst.
 • Při kašlání a kýchání si zakrývejte ústa a nos papírovým kapesníkem. V provizorním případě kašlejte a kýchejte do rukávu v ohybu lokte. Nikdy ne do ruky.
 • Myjte a dezinfikujte společné prostory a místa, kde dochází k častému kontaktu.
 • Zůstávejte doma a ven jděte pouze pro chybějící provřadé nezbytnosti, minimalizujete počet lidí, se kterými jste v kontaktu.
 • Udržujte bezpečnou vzdálenost dva metry od ostatních lidí.
 • Vždy sledujte pokyny místních úřadů.
stop_covid_2

Jsou výrobky Sanytol účinné proti původci COVID-19?

Produkty Sanytol byly testovány na SARS-CoV-2, virus způsobující COVID-19, podle EN14476 (Kvantitativní test suspenze pro hodnocení virucidní aktivity v lékařské oblasti; Chemické dezinfekční prostředky a antiseptika). Doposud se proti SARS-CoV-2 osvědčily víceúčelový sprej Sanytol, dezinfekční prostředek Sanytol Cleaner a dezinfekční gel Sanytol na ruce. Výsledky proti SARS-CoV-2 pro další produkty Sanytol se dostaví brzy.
Zatím se podle vědecké komunity, podle níž viry patřící vzhledem ke svým obdobným strukturám a vlastnostem do stejné skupiny, očekává, že se budou vyznačovat podobnou citlivostí na dezinfekční přípravky, takže produkty Sanytol, které jsou účinné proti lidskému koronaviru 229E a/nebo viru vakcínie budou také účinné proti viru způsobujícímu COVID-19.

Jaké produkty můžete k dezinfekci své domácnosti použít

Na mytí a dezinfekci povrchů:

DEZINFEKČNÍ UNIVERZÁLNÍ ČISTIČ

 • Univerzální čisticí prostředek s dezinfekčním účinkem.
 • Vedle účinnosti proti lidskému koronaviru 229E efektivně působí proti původcům chřipky A (H1N1), bakteriím (např. Zlatému stafylokoku nebo E. coli) a nejběžnějším plísním v domácnosti (např. proti původci kandidózy nebo plísni rostlin).

DEZINFEKČNÍ ČISTIČ NA PODLAHY A PLOCHY

 • Čisticí prostředek s dezinfekčním účinkem na podlahy a další povrchy v domácnosti.
 • Vedle účinnosti proti lidskému koronaviru 229E efektivně působí proti chřipkovému viru A (H1N1), bakteriím (např. zlatému stafylokoku nebo E. coli) a nejběžnějším plísním v domácnosti (např. proti původci kandidózy a plísni rostlin).

DEZINFEKČNÍ UNIVERZÁLNÍ ČISTICÍ UTĚRKY

 • Vlhčené dezinfekční ubrousky k čištění povrchů.
 • Účinnost proti chřipkovému viru A (H1N1), bakteriím a nejběžnějším plísním v domácnostech.

DEZINFEKČNÍ ODMAŠŤUJÍCÍ ČISTIČ NA KUCHYNĚ

 • Dezinfekční sprej na kuchyně s odmašťujícím účinkem.
 • Vedle účinnosti proti lidskému koronaviru 229E efektivně působí proti širokému spektru virů jako např. chřipkovému viru A (H1N1), adenoviru a polioviru, bakteriím a plísním.

Na hygienu rukou:

DEZINFEKČNÍ GEL NA RUCE

 • Dezinfekční gel na ruce.
 • Ničí choroboplodné záruky bez použití vody.

Na dezinfekci prádla:

DEZINFEKČNÍ OSVĚŽOVAČ VZDUCHU, POVRCHŮ A TEXTILIÍ

 • Dezinfekční sprej na textilní materiály a povrchy.
 • Vedle účinnosti proti lidskému koronaviru 229E efektivně působí proti širokému spektru virů jako např. chřipkovému viru A (H1N1), adenoviru a polioviru, bakteriím a plísním.

DEZINFEKCE NA PRÁDLO

 • Dezinfikuje všechny textilie.
 • Účinná proti bateriím, plísním a virům včetně chřipkového viru A (H1N1).
 • Účinnost již od teploty 20 °C.

DEZINFEKČNÍ ODSTRAŇOVAČ SKVRN

 • Dezinfekční odstraňovač skvrn na bílé i barevné prádlo.
 • Vedle účinnosti proti lidskému koronaviru 229E efektivně působí proti chřipkovému viru A (H1N1), parvoviru, proti bakteriím a nejběžnějším plísním v domácnosti.
 • Účinnost již od teploty 20 °C.

Bezpečnostní opatření v domácnosti

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY

Mají produkty Sanytol účinnost proti koronaviru SARS-CoV-2?

Ačkoli nový virus (SARS-CoV-2) není pro účely testování účinnosti laboratorně dostupný, řada produktů Sanytol (např. Sanytol Univerzální sprej, Sanytol Čistič na podlahy a plochy, Sanytol Dezinfekční gel a Sanytol Dezinfekce na prádlo) už byla testována proti jinému kmeni stejného rodu lidského koronaviru 229E. Jejich účinnost a zničení viru byly prokázány. Proto lze předpokládat, že uvedené produkty SANYTOL budou proti původci COVID-19 účinné.

Jak dlouho účinek produktů Sanytol trvá?

O tom, na jak dlouhou dobu po aplikaci bude ošetřený povrch zbaven mikroorganismů, rozhoduje jeho kontakt s objekty, které jsou potenciálními nositeli patogenů. Povrchy s vysokou intenzitou kontaktu bude nutno dezinfikovat po každém použití.

Jaké povrchy v domácnosti se mají dezinfikovat nejčastěji?

Největší výskyt choroboplodných zárodků bývá v koupelně, kuchyni a obývacím pokoji. Vedle jejich úklidu a dezinfekce se zaměřte také na přístroje a předměty, na které nejčastěji saháte. Např. na dálkové ovladače TV, telefony, kování vchodových dveří, vodovodní baterie, vypínače světel, hračky, počítač apod.

Je nutné dezinfikovat prádlo a další textilie?

Je sice pravda, že vědecké důkazy o tom, že by se nemoc COVID-19 přenášela prádlem nebo že by se její původce v prádle usazoval, neexistují. Přesto se doporučuje, abychom oděvy, v nichž jsme vyšli na ulici, vyprali vždy buď běžným pracím prostředkem nebo přípravkem k dezinfekci prádla. Ke zničení všech patogenů volte pokaždé prací cyklus s vysokou teplotou (60 °C). Vyprané prádlo pověste a nechte je důkladně proschnout.