V rámci opatření k prevenci šíření koronaviru a případů nákazy doporučují úřední instituce občanům maximálně zvýšit osobní hygienu, udržovat čistotu v domácnostech a provádět jejich dezinfekci.
Mezi místa, kde se choroboplodným zárodkům nejlépe daří a kde se koncentrují, patří koupelna. Teplé prostředí a vlhko jsou živnou půdou pro výskyt a množení bakterií i virů, a proto byste ji měli pravidelně uklízet a dezinfikovat. Zabráníte tím přenosu nakažlivých nemocí v domácnosti. V těchto týdnech je na místě, abychom některé naše návyky změnili a denně dezinfikovali plochy, které jsou nejvíce vystavené kontaktu. Tímto způsobem přispějete k prevenci přenosu nákazy COVID-19 mezi členy své rodiny.
Doporučení k dezinfekci koupelny v době koronavirové pandemie
První základní doporučení zní, že úklid koupelny by měl provádět člověk, který je sám zdravý. Jinými slovy, nesmí nevykazovat žádné příznaky onemocnění COVID-19. Abyste nepřišli do přímého kontaktu s bakteriemi a viry, používejte na úklid rukavice. Pamatujte, že po skončení úklidu si musíte umýt ruce vodou a mýdlem anebo dezinfekčním gelem na bázi vody a alkoholu.
Při úklidu koupelny se doporučuje použít na mytí nejprve vodu a mýdlo nebo běžný mycí prostředek a následně provést dezinfekci chlórem, případně jiným dezinfekčním přípravkem jako např. Sanytol Dezinfekčním čističem na koupelny.
Které předměty v koupelně bychom měli dezinfikovat každý den:
- Kliky a úchyty dveří, oken, zásuvek a skříněk
- Umyvadlo a umyvadlovou baterii
- Vypínače, tlačítka, ovladače
- Bidet
- Záchodovou mísu: K jejímu čištění se doporučuje vyhradit zvláštní utěrku. Úklidovou utěrku po dezinfekci rovnou vyperte, aby nepřišla do styku s jinými plochami.
Další užitečné tipy pro vaši koupelnu:
- Každému členu domácnosti vyhraďte zvláštní skleničku na zubní kartáček. Kartáčky by se mezi sebou neměly dotýkat.
- Každý člen domácnosti by měl mít vlastní ručník. Jinými slovy, nepoužívejte společné ručníky. Ručníky každý týden vyměňte a vyperte na 60 °C běžným anebo dezinfekčním pracím prostředkem.
- Nepoužívejte společné mycí houby a žínky. Sušte je odděleně, aby se vzájemně nedotýkaly.
- Na mytí podlahy používejte dezinfekční produkty bez chlóru, např. Sanytol Dezinfekční čistič na podlahy a plochy eukalyptus. Zlikvidujete s ním patogenní zárodky, bakterie a viry.
Pokud některý z členů rodiny začne vykazovat příznaky nemoci COVID-19 nebo už onemocněl, případně je v karanténě kvůli kontaktu s pozitivně testovanou osobou, bude nutno zavést při úklidu a dezinfekci ještě přísnější opatření.
Všeobecné rady, jak zabránit množení bakterií, choroboplodných zárodků a virů v koupelně
Nezapomínejte, že omezit množení choroboplodných zárodků, bakterií a virů v koupelně vám mohou v každodenním životě pomoci i další opatření:
- Zbavte podlahu a stěny koupelny vlhkosti – to platí zejména o koutech místnosti. Hromadění vlhka výskyt bakterií, hub a plísní jenom podporuje.
- Místa, kde dochází k největšímu hromadění vody, např. umyvadlo anebo sprcha, pokaždé vysušte. Plochy očistěte i od nánosů mýdla, krémů a tělových olejů.
- Koupelnu při každé příležitosti větrejte, abyste snížili vlhkost vzduchu.
- Ručníky, mycí houby a žínky udržujte co nejvíce suché. Po použití je pověste, aby se usušily.
- Vodu nahromaděnou v kalíšku na zubní kartáček vždy vylijte. Dávkovač mýdla pokaždé osušte, aby se na něm nehromadily choroboplodné zárodky.
- Koupelnovou předložku po sprchování pověste a nechte ji usušit. Doporučujeme vyprat ji jednou týdně na 60 °C za použití běžného nebo dezinfekčního pracího prostředku.