Proč dezinfikovat?

Proč dezinfikovat?

Jednoduše proto, abychom zničili mikroby, které mohou být nebezpečné pro naše zdraví. Nacházejí se na našich rukou, na povrchu předmětů i v prádle.

Šíření bakterií po domě probíhá neuvěřitelnou rychlostí: jedna jediná bakteriální buňka je schopna vytvořit kolonii o velikosti 1 miliardy za necelých 24 hodin!

Disinfect
Cleaning

Zdravotní problémy  

K přenosu mikrobů navíc dochází, aniž bychom si to uvědomovali. Množství infekce se šíří nepřímým kontaktem tak, že zárodky infekce jsou přenášeny ze zasaženého předmětu (klika dveří, telefony, dálkový ovladač, kuchyňské prkénko atd.) prostřednictvím rukou do našeho těla.

Vzhledem k tomu, že se naše ruce během dne dotýkají množství povrchů, jsou hlavní dopravní cestou mikrobů až do našeho nosu, do našich úst i do našich očí nebo k dalším povrchům, které přenesou mikroby na další osoby.

Abychom se chránili před těmito riziky, je nezbytné osvojit si jednoduché hygienické postupy a používat vhodné čistící a dezinfekční prostředky, protože klasické čištění neumožňuje je zcela zneškodnit.

Ve kterých případech je riziko největší?

U každého člověka existuje pravděpodobnost, že se nakazí nějakou infekcí. U někoho je tato pravděpodobnost vyšší, u jiných naopak nižší.

Kojenci a malé děti

Při narození není imunitní systém dítěte funkční, což ho činí obzvláště zranitelným vůči infekcím. Samozřejmě, proces imunizace začíná velice rychle (méně než 48 hodin po narození), ale postup je pomalý. Kojenec tedy není chráněn proti mikrobům. 

Navíc, jak dítě roste, zvědavost ho podněcuje k objevování světa, který ho obklopuje: bude chtít všechno vidět, na všechno sahat, vše cítit a vše ochutnávat. Bez váhání se bude válet po koberci v obývacím pokoji nebo olizovat podlahu v kuchyni, plnou mikrobů! Zvědavost a také fakt, že nic pro ně není „odporné“, děti vystavuje mnohem většímu riziku infekce.

Z těchto důvodů jsou kojenci a malé děti ohroženy, pokud úroveň hygieny v jejich okolí není dostatečná. Některá pravidla čistoty se tedy nemohou obcházet, samozřejmě tak, aby se nestala posedlostí.

Child
Pregnant

Těhotné ženy

Na počátku těhotenství je imunitní systém oslaben tak, aby se organismu zabránilo vypudit embryo z těla. Zároveň bude tělo muset daleko více než na své potřeby dbát na potřeby dítěte, aby byl zajištěn jeho správný vývoj, což je pro budoucí maminku značně vysilující. 

Těhotné ženy, dokonce i ty zdravé, musí být ostražité, aby se vyhnuly infekcím, které by mohly mít neblahé následky na vývoj jejich dětí. 

Dostatečná hygiena těla i potravin jim umožní přečkat v klidu toto období.

Osoby starší a osoby se zdravotním postižením

Během let se schopnosti imunitního systému oslabují. Lidské tělo produkuje méně bílých krvinek, čímž je méně chráněno před nemocemi. Tím se vysvětluje, proč jsou starší lidé citlivější. Lidé se zdravotním postižením jsou mnohem náchylnější k některým mikrobům. Totéž platí o chronických či závažných onemocněních, jako jsou cukrovka, plicní choroby, kardiovaskulární nemoci, rakovina atd. 

Musíme tedy být ostražití, abychom je neinfikovali, pokud jsme nemocní, a abychom jim v případě potřeby pomohli udržet dobrou hygienu.

Elderly and sick people
Pets

Domácí zvířecí mazlíčci

Zvířecí mazlíčci (kočky, psi, morčata atd.) jsou nedílnou součástí našich každodenních životů. Žijí v naší domácnosti a často spí v naší posteli. 

Ale domácí zvířecí mazlíčci mohou být přenašeči/nositeli mnoha patogenů nebo alergenů, které mohou u lidí vyvolat závažnější onemocnění. Přítomnost zvířete v domácnosti by měla vést k zavedení základních hygienických pravidel, která by měla platit jak pro zvíře samotné, tak pro celý rodinný kruh, i pro místo, kde žijí.