Proč sportovní obuv zapáchá? 

U nohou, obuvi a zejména sportovní obuvi je běžné, že se zde v důsledku množení choroboplodných zárodků vytváří nepříjemný zápach. Zápach může být trvalý a obtížně odstranitelný, i když jsou vaše nohy čisté. V následujícím článku si vysvětlíme, proč sportovní obuv zapáchá, jak se můžeme beze zbytku zbavit zápachu a jak je možné omezit jeho výskyt.  

Proč sportovní obuv zapáchá? 

Co způsobuje nepříjemný zápach v botách?

Při fyzické aktivitě je normální, že se potíme, a ještě více to platí pro nohy, protože tam je soustředěno největší množství potních žláz. Tento pot zůstane zachycen v obuvi a pokud je navíc vyrobena ze syntetických materiálů, problém se zhorší, protože je málo prodyšná. Pot sám o sobě nezapáchá, ale jeho přítomnost v uzavřeném, špatně větraném a teplém prostoru obuvi, vede ke vzniku vlhkosti a vytváří tak dokonalé prostředí pro množení bakterií a plísní. To je důvod, proč jsou boty ideálním prostředím pro bakterie.  

Jak odstranit nepříjemný zápach z ručníků?

Jedlá soda, ocet, sluneční záření nebo různé éterické oleje jsou některé z domácích prostředků, které se používají k tomu, abychom sportovní obuv zbavili nepříjemného zápachu. Ale i když vám tyto prostředky mohou pomoci zápach dočasně utlumit, měli byste mít na paměti, že neodstraňují jádro problému, protože nezabíjejí bakterie, které nepříjemný zápach způsobují. K tomu musíte použít dezinfekční prostředek, jako je Sanytol dezinfekce do obuvi. Díky svému dezinfekčnímu účinku zabíjí nejběžnější typy bakterií vyskytující se na kůži (jako je Staphylococcus epidermidis), které jsou příčinou nepříjemného zápachu „na nohou“. Navíc zanechává příjemnou vůni a pocit svěžesti.  

Rady jak redukovat zápach nohou 

Abyste zabránili opětovnému výskytu zápachu ve vaší sportovní obuvi, dodržujte následující doporučení: 

  • Nenoste sportovní obuv po mnoho hodin v kuse. 
  • Po použití obuv vyvětrejte a vyjměte z ní vložky, aby mohla úplně vyschnout. 
  • Používejte speciální vložky proti pocení eliminující nepříjemný zápach. Je také vhodné vložky do sportovních bot pravidelně měnit a prát je, aby se zabránilo hromadění bakterií způsobujících nepříjemný zápach.  
  • Chcete-li snížit vlhkost uvnitř bot, můžete použít speciální prášek, který ji absorbuje. 
  • Udržujte náležitou hygienu nohou pomocí každodenní sprchy, po které se důkladně osušte (pamatujte na to, že vlhkost podporuje množení choroboplodných zárodků). 
  • Nezapomeňte na ponožky, také v nich se hromadí nepříjemný zápach. Po každém použití ponožky vyperte a vybírejte si ty s lepší prodyšností.