I když to není vidět na první pohled, lednice mohou být velmi kontaminované, hlavně kvůli přítomnosti bakterií v syrových potravinách. Nejběžnějšími jsou listerie, pseudomonas aeruginosa nebo enterobakterie, běžně přítomné asi v 5 % lednic.
Navíc se mohou plísně objevit v přihrádkách a na gumách, proto je velmi důležité udržovat lednici vždy čistou a dezinfikovanou (čistit ji vždy alespoň jednou za 3 měsíce), aby se omezila přítomnost těchto bakterií a zabránilo jejich přenosu na potraviny a z nich do našeho organismu. A tento zvyk také omezí vznik nepříjemných pachů.
8 kroků pro správné čištění lednice
- Odpojte lednici ze zásuvky elektrické sítě. Vzhledem k tomu, že při čištění lednice je třeba mít otevřené dveře, pokud zůstane připojena do elektrické sítě, nadměrně a nepotřebně se zvýší spotřeba elektrické energie.
- Vyjměte potraviny. Čištění a dezinfekci provádějte, když máte v lednici jen málo potravin. Vyjměte obsah lednice, abyste tak mohli lépe vyčistit celou plochu uvnitř, bez kontaktu s potravinami.
- Vyjměte police a přihrádky. Odstraňte všechny prvky, které je možné vyjmout zevnitř lednice, abyste měli lepší přístup do všech jejích rohů.
- Použijte Dezinfekční univerzální čistič ve spreji Sanytol, který nanesete přímo na stěny lednice. Je důležité, abyste vyčistili všechny rohy lednice, a také ho nanesli na dveře a gumy. Rozetřete ho pomocí čisté a vlhké utěrky, nechte působit po dobu 15 minut a poté opláchněte. Tento produkt dezinfikuje bez chlóru, proto se dokonale hodí pro povrchy, které budou v kontaktu s potravinami.
- Sprej Sanytol také použijte na police a přihrádky a celý proces opakujte. Vše otřete pomocí čisté a vlhké utěrky nebo je opláchněte tekoucí vodou pod kohoutkem a ujistěte se, že je zařízení lednice zcela čisté.
- Umyjte těsnění dveří. Nezapomeňte správně očistit těsnění dveří lednice, protože právě tam se hromadí nejvíce nečistot a s vlhkostí se také mohou tvořit plísně. Proveďte hloubkové čištění, pokud je to potřeba, pomozte si kartáčkem na zuby, který se dostane i do těch nejobtížnějších rohů.
- Vyčistěte vnější povrch. Vaše lednice by neměla být čistá pouze uvnitř, ale také z vnějšku. Proveďte také dezinfekci úchytu nebo oblasti, za kterou se lednice otevírá. Je velmi důležité, abyste správně vyčistili zadní část lednice, protože nadměrné množství nečistot v této části může poškodit spotřebič a omezit jeho provoz.
- Umístěte police a přihrádky. Poté, co jste provedli kompletní dezinfekci vaší lednice, můžete police a přihrádky umístit zpět na jejich místo a naskládat na ně a do nich potraviny.
Díky těmto jednoduchým krokům budete vědět, jak vyčistit svou lednici. Budete ji moci udržovat čistou a dezinfikovanou, zároveň tak ochráníte vaše potraviny před mikroorganismy, které se v lednici mohou objevit prostřednictvím potravin.