Jak čistit lednici?

I když to není vidět na první pohled, lednice mohou být velmi kontaminované, hlavně kvůli přítomnosti bakterií v syrových potravinách. Nejběžnějšími jsou listerie, pseudomonas aeruginosa nebo enterobakterie, běžně přítomné asi v 5 % lednic.

Navíc se mohou plísně objevit v přihrádkách a na gumách, proto je velmi důležité udržovat lednici vždy čistou a dezinfikovanou (čistit ji vždy alespoň jednou za 3 měsíce), aby se omezila přítomnost těchto bakterií a zabránilo jejich přenosu na potraviny a z nich do našeho organismu. A tento zvyk také omezí vznik nepříjemných pachů.

8 kroků pro správné čištění lednice

  1. Odpojte lednici ze zásuvky elektrické sítě. Vzhledem k tomu, že při čištění lednice je třeba mít otevřené dveře, pokud zůstane připojena do elektrické sítě, nadměrně a nepotřebně se zvýší spotřeba elektrické energie.
  2. Vyjměte potraviny. Čištění a dezinfekci provádějte, když máte v lednici jen málo potravin. Vyjměte obsah lednice, abyste tak mohli lépe vyčistit celou plochu uvnitř, bez kontaktu s potravinami.
  3. Vyjměte police a přihrádky. Odstraňte všechny prvky, které je možné vyjmout zevnitř lednice, abyste měli lepší přístup do všech jejích rohů.
  4. Použijte Dezinfekční univerzální čistič ve spreji Sanytol, který nanesete přímo na stěny lednice. Je důležité, abyste vyčistili všechny rohy lednice, a také ho nanesli na dveře a gumy. Rozetřete ho pomocí čisté a vlhké utěrky, nechte působit po dobu 15 minut a poté opláchněte. Tento produkt dezinfikuje bez chlóru, proto se dokonale hodí pro povrchy, které budou v kontaktu s potravinami.
  5. Sprej Sanytol také použijte na police a přihrádky a celý proces opakujte. Vše otřete pomocí čisté a vlhké utěrky nebo je opláchněte tekoucí vodou pod kohoutkem a ujistěte se, že je zařízení lednice zcela čisté.
  6. Umyjte těsnění dveří. Nezapomeňte správně očistit těsnění dveří lednice, protože právě tam se hromadí nejvíce nečistot a s vlhkostí se také mohou tvořit plísně. Proveďte hloubkové čištění, pokud je to potřeba, pomozte si kartáčkem na zuby, který se dostane i do těch nejobtížnějších rohů.
  7. Vyčistěte vnější povrch. Vaše lednice by neměla být čistá pouze uvnitř, ale také z vnějšku. Proveďte také dezinfekci úchytu nebo oblasti, za kterou se lednice otevírá. Je velmi důležité, abyste správně vyčistili zadní část lednice, protože nadměrné množství nečistot v této části může poškodit spotřebič a omezit jeho provoz.
  8. Umístěte police a přihrádky. Poté, co jste provedli kompletní dezinfekci vaší lednice, můžete police a přihrádky umístit zpět na jejich místo a naskládat na ně a do nich potraviny.

Díky těmto jednoduchým krokům budete vědět, jak vyčistit svou lednici. Budete ji moci udržovat čistou a dezinfikovanou, zároveň tak ochráníte vaše potraviny před mikroorganismy, které se v lednici mohou objevit prostřednictvím potravin.