Jak doma dezinfikovat povlečení a prostěradla

Na lůžkovinách se hromadí pot, špína, roztoči a různá nečistota v podobě skvrn, a proto je nezbytné, abychom je kromě pravidelného praní i správně dezinfikovali. Naštěstí lze doma většinu povlečení a prostěradel vyprat a vydezinfikovat. V následujícím článku si povíme, jak správně doma dezinfikovat povlečení a prostěradla

Jak doma dezinfikovat povlečení

Jak doma dezinfikovat povlečení a prostěradla

Ložní prádlo lze prát a dezinfikovat doma, protože ve většině případů je na štítku uvedeno, že je lze prát ručně i v pračce. Je důležité vědět, jak dezinfikovat povlečení a prostěradla, abyste zlikvidovali choroboplodné zárodky, které se na nich mohou nacházet. Chcete-li to provést, můžete postupovat podle následných pokynů.

Kdy bychom měli dezinfikovat lůžkoviny

Ložní prádlo je nejlepší měnit a prát pravidelně a kdykoli je to nutné, protože může být něčím potřísněné, propocené atd. Konkrétně by se povlečení mělo měnit a prát přibližně jednou týdně nebo maximálně každé dva týdny. Přikrývka nepotřebuje tak časté praní a je možné to odložit až o 1 měsíc, i když samozřejmě vždy bude záležet na dané situaci, protože není totéž používat přikrývku s povlečením či bez něj, neboť je lze prát odděleně atd.

Jak doma postupně dezinfikovat povlečení a prostěradla

Nyní, když víte, jak často byste měli ložní prádlo měnit a prát, vysvětlíme vám, jak je postupně náležitě vydezinfikovat:

  1. Podívejte se na etiketu textilie, abyste mohli pro náležité vyprání zohlednit doporučení výrobce. 
  2. Vložte lůžkoviny do pračky a přidejte prací prostředek, který obvykle používáte.
  3. Zvolte a přidejte dezinfekční přípravek. K dezinfekci povlečení a prostěradel je nejlepší použít speciální přípravek na textilie, jako je Sanytol dezinfekce na prádlo, který je tak účinný, že zlikviduje až 99,9 % choroboplodných zárodků, jako jsou bakterie, plísně nebo obalené viry. Jelikož neobsahuje bělidla, lůžkoviny se nepoškodí a lze jej použít na všechny druhy látek a barev. Navíc je účinný od teploty vody 20 ºC a je kompatibilní s jakýmkoli čisticím prostředkem. Použijte jej tak, že do nádobky na aviváž přidáte 45 ml přípravku.
  4. Zvolte prací cyklus vhodný pro danou lůžkovinu.
  5. Pokud jsou na lůžkovinách skvrny, které se hůře čistí, můžete použít odstraňovač skvrn s dezinfekcí, například Sanytol odstraňovač skvrn. Do pračky dejte vedle obvyklého pracího prostředku dvě odměrky přípravku a při programování zvolte odpovídající prací cyklus.
  6. Když je cyklus u konce, lůžkoviny ihned vyndejte z pračky a dejte sušit, nejlépe venku. Pro přikrývky je nejlepší použít sušičku, abyste zajistili odstranění veškeré vlhkosti.
  7. Pokud chcete zneškodnit roztoče, kteří jsou nejčastějšími alergeny v lůžkovinách, a také eliminovat nepříjemný zápach, můžete při praní použít přípravek Sanytol dezinfekci na prádlo, která je vhodný pro vyřešení obou problémů.
Jak doma dezinfikovat povlečení a prosterdala

Mohu provést dezinfekci lůžkovin při suchém praní?

Některé textilie nelze prát ve vodě, protože by se poškodily, a proto vyžadují chemické čištění. Chcete-li vědět, zda je tomu tak i u vaší přikrývky, měli byste se podívat na její štítek. Bude obsahovat pokyny pro praní poskytnuté výrobcem. Pokud lůžkoviny nemůžete nebo nechcete prát, můžete k tomu, abyste z nich odstranili zápach, použít přípravek Sanytol dezinfekční a deodorační přípravek na tkaniny. Stačí jej nastříkat ze vzdálenosti cca 30 cm. Nástřik proveďte po celém povrchu a poté nechte přikrývku na vzduchu zcela uschnout.

Pokud takto nechcete postupovat doma, vždy máte možnost odnést to do profesionálních prádelen nebo čistíren.