Jak odstranit nepříjemný zápach z pračky, aby prádlo vonělo

Nepříjemný zápach v pračce je způsoben množením bakterií a hromaděním vodního kamene a nečistot. K jejímu odstranění nestačí pouze prací prostředky nebo praní za studena či nízkých teplot, je třeba přidat přípravek s dezinfekčním účinkem, který odstraní hlavní příčinu zápachu. V opačném případě se v bubnu a dalších částech spotřebiče nadále hromadí choroboplodné zárodky a způsobují nepříjemný zápach, který se může přenést na naše oblečení.

Jak odstranit nepříjemný zápach z pračky

Stalo se vám to někdy? Přemýšlíte, jak odstranit nepříjemný zápach z pračky, aby prádlo vonělo? Pravdou je, že tento problém můžeme vyřešit a zabránit jeho opětovnému výskytu, pokud se budeme správně starat o to, aby pračka zůstala čistá. Pokračujte ve čtení tohoto článku, pokud chcete zjistit, jak vyčistit a vydezinfikovat pračku, abyste z ní natrvalo odstranili nepříjemný zápach.

Jak odstranit nepříjemný zápach z pračky 

Odstranění zápachu z pračky lze snadno dosáhnout pomocí specifického přípravku pro hygienu, čištění a dezinfekci pračky, jako je např. Sanytol dezinfekční čistič pračky. Tento typ produktu zajišťuje důkladné očištění, s jehož pomocí se odstraní zbytky vodního kamene, odpadu a nečistot, v nichž se hromadí bakterie způsobující nepříjemný zápach. Jelikož se jedná o specifický produkt určený pro pračky, zajišťuje také péči o buben a různé vnitřní části tohoto spotřebiče a zabraňuje tomu, abychom museli používat jiné, agresivnější dezinfekční prostředky, jako je bělidlo. Jeho používání se tak stává nejpohodlnějším a nejbezpečnějším způsobem, jak dosáhnout úplného vyčištění pračky, stejně jako se zbavit beze zbytku nepříjemného zápachu v ní a zároveň zajistit příjemnou vůni jak v pračce, tak v prádle. Níže vysvětlíme, jak tento produkt správně používat.

5 kroků k odstranění zápachu z pračky

Čistič praček Sanytol dezinfekční čistič pračky se aplikuje velmi snadno, stačí dodržet tyto kroky, vždy dbát na to, abyste při používání přípravku měli ochranné rukavice a pračku předtím vyprázdnili, což znamená, že v ní nezůstane žádný kus oblečení:

 1. Naneste malé množství přípravku na hadřík nebo houbičku.
 2. Vyčistěte přihrádku na prací prostředek vaší pračky, vypláchněte ji a vložte zpět na své místo.
 3. Naneste trochu přípravku na těsnicí gumu a pomocí houbičky dobře rozetřete, včetně spodní části pračky. Nechte působit 5 minut.
 4. Nalijte zbytek přípravku do přihrádky na prací prostředek.
 5. Zapněte prázdnou pračku bez jakéhokoliv textilu uvnitř. Zvolte program dlouhého praní a teplotu 60 °C. Nenastavujte předpírku ani nepřidávejte prací prostředek. Až program praní skončí, očistěte hadříkem nebo houbičkou veškeré zbytky přípravku, které mohly zůstat na těsnění dvířek.

Mohu pračku zároveň i dezinfikovat?

Při použití speciálního přípravku pro čištění pračky, který jsme zmínili výše, nebudete muset k odstranění zápachu používat bělidlo ani jinou dezinfekční látku. Proto se jedná o nejjednodušší způsob, jak dezinfikovat pračku a vyprat oblečení či jiný choulostivý oděv bez obav, že nebude prosáklý nepříjemnými pachy.

Jak často mám pračku čistit?

Abyste dosáhli náležitého výsledku, můžete čištění pračky, které jsme popsali, opakovat přibližně každé 3 měsíce. Pokud však vytrvalý zápach vaší pračky přetrvává, možná budete muset proces, který jsme popsali, opakovat podruhé, abyste jej zcela odstranili, než přistoupíte k fázi údržby.

Mohu odstranit nepříjemný zápach z pračky pomocí jedlé sody nebo octu? 

Jedlá soda a ocet jsou látky, které mohou sloužit ke snížení nebo zakrytí zápachu, ale necílí na původ problému, protože neodstraňují bakterie, které jej způsobují. Z tohoto důvodu je odstranění zápachu z pračky pomocí octu nebo jedlé sody jen dočasným řešením. Pro dlouhotrvající a účinné ošetření je nejlepší používat speciální dezinfekční prostředky pro pračky, jako je Sanytol dezinfekční čistič pračky.

Odstranit nepříjemný zápach z pračky

Jak se vyhnout nepříjemnému zápachu v pračce

Kromě použití konkrétního produktu můžete k odstranění zápachu z pračky navíc dodržovat řadu hygienických opatření, která vám pomohou zabránit jeho vzniku. Projdeme si znovu ty nejdůležitější:

 • Používejte prací prostředky vhodné pro pračky, a to v souladu s pokyny výrobce. Nepřehánějte to s dávkováním.
 • Vyvarujte se ukládání mokrého a silně znečištěného oblečení v koši na prádlo nebo bubnu pračky.
 • Čas od času omyjte vnitřek pračky velmi horkou vodou, abyste usnadnili eliminaci bakterií, které mohou vyvolat nepříjemný zápach.
 • Oblečení vyndejte ihned po skončení praní, aby v pračce nedocházelo ke vzniku zatuchlého zápachu.
 • Používejte dezinfekční přípravek na textilie, který likviduje bakterie v oděvu, např. Sanytol dezinfekci na prádlo, jež působí i při nízkých teplotách.
 • Po každém použití vyvětrejte buben pračky a přihrádky na prací prostředek. Vnitřek bubnu můžete vysušit savým hadříkem, abyste odstranili přebytečnou vodu.
 • Pravidelně čistěte různé části pračky, jako je přihrádka na prací prostředek, filtr, těsnicí guma dvířek atd.