Jak zneškodnit roztoče?

Roztoči jsou mikroorganismy patřící do třídy pavoukovců, kteří jsou přítomni v prachu a jsou původem alergických reakcí velké části populace. Tato mikroskopická zvířátka se přirozeným způsobem vyskytují na všech látkách, především na matracích a polštářích, ale také na čalounění a kobercích.

Aby se předešlo zdravotním problémům způsobeným roztoči, je třeba provádět správné a hloubkové čištění domácnosti.

Prvním základním krokem k odstranění roztočů z vaší domácnosti je každý den větrat všechny prostory vašeho domu či bytu, zejména ložnice. K tomu je vhodné otevřít dveře a okna po dobu nejméně 15 minut, aby byl průvan a vzduch se obnovil.

Matrace jsou také častým místem s výskytem roztočů, takže je třeba také je často větrat; snažte se je větrat jednou za měsíc nebo, pokud je do možné, jednou za dva týdny. Také existují protiroztočové povlaky, které zabraňují přímému kontaktu člověka s těmito mikroorganismy.

Při praní prostěradel a dalších lůžkovin je ideální používat vodu s teplotou nad 60 °C, protože to je jednoduchý způsob, jak zničit roztoče, kteří se tam mohli uhnízdit. Aby se dosáhlo vyhubení nahromaděných roztočů, je také důležité prostěradla často měnit.

Na druhé straně koberce a jiné textilní podlahové krytiny také mohou obsahovat spoustu roztočů, a proto se doporučuje nemít jich doma pokud možno mnoho, zejména tehdy, pokud tam bydlí citliví jedinci. V případě, že je u vás doma máte, je důležité provádět správné čištění koberců a údržbu textilních podlahových krytin.

Existují akaricidy (přípravky proti roztočům), chemické přípravky, které roztoče zneškodní. Jsou snadno dostupné k zakoupení a pro člověka nejsou toxické. Alergické reakce na roztoče způsobují dva původci: na jedné straně výkaly roztočů a na druhé vlastní mrtvé roztoče. Proto, i když používáte akaricidní přípravky, jejich mrtvá těla mohou nadále způsobovat alergické problémy. Používání akaricidních přípravků k hubení roztočů neodstraní alergeny, které vytvářejí, zodpovědné za vznik těchto alergií.

Dáme vám několik důležitých rad, jak zabránit problémům s tímto hmyzem u vás doma.

  • Při čištění prachu je vhodné použít vlhký hadřík a vysavač s nainstalovaným vhodným filtrem, namísto použití prachovky nebo suchého hadříku. Tím zabráníte  tomu, aby roztoči a další prachové částice se rozptýlily ve vzduchu a znovu se usazovali na površích.
  • Ke každodennímu čištění a dezinfekci můžete použít Univerzální čistič Sanytol, jež pomáhá neutralizovat alergeny, které tento hmyz produkuje a které zůstávají na površích. Přispějete tak k omezení alergických reakcí.
  • V případě pratelného prádla (jako prostěradla, přehozy, záclony, závěsy, ručníky atd.) je nejlepším řešením praní při teplotě (60 °C).
  • Na matrace, záclony, závěsy, koberce a další prádlo, které nelze prát, můžete použít Dezinfekční a deodorační přípravek na tkaniny Sanytol, který přispívá ke snížení množství alergenů na těchto površích, a navíc odstraňuje nepříjemné pachy.

Díky těmto radám dokážete udržet roztoče a jejich ostatky na uzdě.