Je možné vyhnout se plísním na nohou, tzv. „atletické noze“?

Kožní onemocnění lidově známé jako „atletická noha“ má odborný název „tinea pedis“ a jedná se o plísňovou infekci. Ačkoli se většinou objevuje na nohou, může se rozšířit i na nehty nebo dokonce na další oblasti těla, především tehdy, když se dotýkáte postižené oblasti a poté dalších částí těla.

Podmínky uvnitř uzavřených bot, jako vlhkost, teplota, tma a nedostatečná prodyšnost, podporují její proliferaci.

Nákaza je běžná ve vlhkých a teplých prostředích, jako jsou bazény, sprchy, šatny atd. Dochází k ní obvykle při kontaktu bosých nohou s podlahou. Tyto prostory velmi často navštěvují sportovci, kteří dali infekci její lidový název „atletická noha“.

Měli byste vědět, že tento typ plísní se přenáší velmi snadno, pokud přijdete do styku s infikovaným povrchem, a je poměrně komplikované ji zničit. Proto musíte přijmout řadu opatření, abyste zabránili nákaze a další proliferaci.

Nabízíme vám 6 rad a tipů, jak se vyhnout plísním na nohou:

  • V horkém počasí používejte otevřenou obuv, abyste zajistili správné větrání. Po zbytek roku používejte obuv, která umožňuje optimální prodyšnost. Snažte se vyhýbat obuvi pokryté plastem nebo vyrobené z jiných syntetických materiálů. 
  • Když vyjdete ze sprchy, vždy své nohy zcela otřete do sucha. Věnujte zvláštní pozornost vysušení mezi prsty, protože právě tam se hromadí vlhkost, která usnadňuje vznik kožní infekce „atletická noha“.
  • Ručníky a obuv nikomu nepůjčujte.
  • Ponožky si vyměňujte každý den. Tak zajistíte, aby vaše nohy byly suché, a aby se na nich nehromadil pot. Pokud se vám nohy hodně potí, doporučujeme vám, abyste si ponožky vyměňovali třeba i několikrát za den. Také můžete používat ošetření v podobě savého pudru, který absorbuje nadměrnou vlhkost.
  • Ve veřejných bazénech nebo šatnách používejte vždy pantofle, protože na těchto místech můžete snadno přijít do styku s plísněmi a nakazit se.
  • Pravidelně dezinfikujte svou obuv. Nejlepší způsob, jak se vyhnout těmto typům plísní, je zabránit jejich rozmnožování a šíření. V tomto případě je skvělým řešením Dezinfekce do obuvi Sanytol ve spreji. Používá se výhradně do vnitřní části obuvi. Stačí ji nastříkat dovnitř obuvi a nechat několik minut působit, dokud neuschne. Tímto způsobem zničíte 99,9 % bakterií, virů a plísní. Zničením bakterií také dojde k odstranění nepříjemných pachů.

Tyto rady vám pomohou předejít vzniku plísní na nohou, jako např. atletická noha. Nicméně, pokud byste i přesto zjistili, že se vám na nohou objevili, obraťte se na svého lékaře, aby vám pomohl se s jejich nákazou vypořádat a problém se dále nezhoršoval.