Jak vyčistit dětskou jídelní židličku pro bezpečné stravování

Dětská jídelní židlička vyžaduje důkladné vyčištění, protože je to místo, kam nejen padá jídlo, které si dítě může dát zpět do úst, ale také se zde hromadí zbytky jídla a mohou se stát zdrojem choroboplodných zárodků. To vše činí čištění a dezinfekci židličky náležitým způsobem za zásadní. Chcete vědět, jak správně vyčistit dětskou jídelní židličku pro bezpečné stravování? Vysvětlíme to v následujícím článku.

Jak vyčistit dětskou jídelní židličku

6 kroků k čištění a dezinfekci dětské jídelní židličky 

K náležitému vyčištění dětské jídelní židličky nestačí jen sesbírat zbytky jídla a otřít ji hadříkem. Zejména místa, která přicházejí do kontaktu s dítětem a potravinami, je třeba důkladně a po každém jídle vyčistit, aby se zabránilo usazování nečistot a hromadění choroboplodných zárodků. Vysvětlíme vám, jak vyčistit a dezinfikovat dětskou jídelní židličku pomocí těchto jednoduchých kroků:

  1. Zbytky jídla odstraňte pomocí papíru nebo hadříku. Prohlédněte nejhůře přístupná místa, protože právě tam se mohou tyto zbytky hromadit.
  2. Dětskou jídelní židličku vyčistěte a vydezinfikujte vhodným víceúčelovým přípravkem, jako je např. Sanytol dezinfekční univerzální čistič, který zároveň čistí a dezinfikuje a zlikviduje 99,9 % choroboplodných zárodků. Není dráždivý či škodlivý pro pokožku ani povrchy. K čištění a dezinfekci malých ploch můžete použít Sanytol dezinfekční univerzální čisticí utěrky, které jsou biologicky odbouratelné a nešpiní látky ani nepoškozují povrchy. Stačí je nanést na dětskou jídelní židličku. 
  3. Části, které budou v přímém kontaktu s dítětem, velmi důkladně opláchněte vodou.
  4. Vytřete také podlahu poblíž židličky, protože na ni často padá jídlo. Můžete použít dezinfekční prostředek do domácnosti Sanytol dezinfekční čistič na podlahy a plochy, který neobsahuje bělidla a je vhodný na všechny druhy materiálů, dokonce i na dřevo nebo parkety. Můžete jej aplikovat přímo nebo zředit vodou a pak otřít podlahu mopem.
  5. Pokud to uvádí výrobce, sedátko dětské jídelní židličky umyjte, můžete je i odebrat a dát do myčky na nádobí. Vyčistit a dezinfikovat můžete i textilii židličky. Za tímto účelem odeberte potah sedátka a vyperte jej v pračce. Můžete použít přípravek jako je dezinfekční prostředek na textilie Sanytol dezinfekce na prádlo.
  6. Pokud si dítě v dětské židličce hrálo, dezinfikujte i hračky, protože se pravděpodobně ušpinily. Některé plyšové hračky lze prát v pračce s dezinfekčním prostředkem jako je Sanytol dezinfekce na prádlo

V myčce lze mýt i hračky z tvrdších materiálů neobsahující elektroniku. Jinak je můžete čistit přípravky, které jsme již zmínili, jako jsou ubrousky Sanytol nebo víceúčelový dezinfekční čistič Sanytol. Pamatujte si, že jelikož se hračky dostávají do kontaktu s ústy, musí být předtím, než si s nimi dítě začne znovu hrát, velmi dobře opláchnuty vodou.

vyčistit dětskou jídelní židličku

Přípravky, které bychom neměli používat k čištění dětských koutků určených hraní a stravování

Některé látky nemusí být vhodné pro čištění hraček a dalších doplňků, které budou v přímém kontaktu s dítětem. Ve skutečnosti je každý nesprávně použitý čisticí prostředek potenciálně toxický. Rizikové kontakty dítěte s nevhodnými čisticími prostředky mohou vyvolat otravy trávicího a dýchacího ústrojí a poranění kůže, sliznic a očí.

Jelikož má dítě sklon dotýkat se všeho a cumlat vše, co je v jeho dosahu, je třeba se při čištění vyvarovat používání dráždivých, abrazivních nebo žíravých prostředků. Rovněž není vhodné různé prostředky míchat. Pamatujte si, že existují přípravky dezinfikující, aniž by obsahovaly bělidla, jako jsou např. produkty značky Sanytol, kterými lze zajistit dokonalé očištění předmětů, s nimiž dítě přichází do styku.

Je důležité vždy zkontrolovat etiketu produktu a vždy se řídit pokyny výrobce. Preventivně je nejlepší vždy na konci čištění předměty opláchnout.