Je možné předejít vzniku plísňových infekcí na nohou?

K prevenci plísňových infekcí na nohou je třeba si osvojit odpovídající rutinu. Vyléčení těchto infekcí je pomalé a prevence je stejně důležitá jako léčba.

Hlavní příčinou plísňové infekce na nohou je pocení, zejména v létě, protože vytváří prostředí příznivé pro snadnou reprodukci plísní. Doporučujeme vám proto, abyste tato preventivní opatření zvláště pečlivě dodržovali v létě.

Níže uvádíme 7 základních rutinních postupů, kterými se můžete řídit při prevenci vzniku plísní na nohou a nadobro s tímto problémem skoncovat.

7 způsobů, jak zabránit vniku plísní na nohou a jak je odstranit:

  • Pořiďte si obuv, která poskytuje správnou prodyšnost nohám a podporuje větrání. Uzavřené obuvi nebo syntetickým materiálům, které neumožňují správné větrání nohou, se vyhýbejte.
  • Dodržujte vhodná hygienická opatření. Často nedbáme na čistotu našich nohou. Každý den byste si měli nohy umýt ve sprše mýdlem a opláchnout je. Nohy dobře vysušte, abyste je nevkládali do bot vlhké, což by podporovalo mikrobiální růst.
  • Nikdy nepoužívejte stejné ponožky dva dny po sobě. Naše nohy se potí, zejména v létě, a pot a choroboplodné zárodky, které obsahuje, zůstanou impregnovány ve vašich ponožkách. Po každém použití byste si je měli vyměnit a vyprat. Pokud se vám nohy hodně potí, můžete si ponožky převléknout několikrát za den, abyste zabránili vzniku těchto nepříjemných plísní.
  • Nikdy nechoďte naboso po vlhkých površích, s nimiž přicházejí do styku další osoby, jako jsou veřejné sprchy, bazény, šatny atd.
  • Při silném pocení používejte sušicí pudr na nohy, pokud jste citliví a snadno se nakazíte, zabráníte tak vzniku atletické nohy, popř. použijte zásyp proti mykóze, pokud jste již nakaženi.
  • Pokud zjistíte, že máte plíseň, pravidelně dezinfikujte obuv. K tomu můžete používat Dezinfekční přípravek na obuv ve spreji Sanytol, vhodný pro všechny typy obuvi. Díky svému dezinfekčnímu složení působí rychle a účinně, a tak vám pomůže zničit až 99,9 % choroboplodných zárodků ve vaší obuvi. Je důležité dezinfikovat vnitřní část obuvi, protože právě ta může zůstat vlhká po delší dobu, a proto usnadňuje plísním, aby se tam šířily a mohly opakovaně způsobovat infekce nebo je přenášely na zdravé nohy.
  • Nedoporučuje se půjčovat hygienické prostředky na ruce a nohy jiným lidem. Řeč je například o nůžkách na nehty, protože pokud tento člověk má na nohou plísně, k jejich přenosu by mohlo snadno dojít prostřednictvím těchto nástrojů.

Pomocí těchto jednoduchých rad dokážete zabránit vzniku plísní na nohou, ale pokud jste se jimi již nakazili, také s nimi snadno skoncujete.