Zajímá vás, jak odstranit roztoče z matrace? Tyto pavoukovité mikroorganismy se obvykle nacházejí v prachu a předmětech z tkaných látek, zejména v těch, které nejsou tolik přemísťovány, jako jsou čalounění, koberce, polštáře nebo také matrace. Roztoči jsou součástí prostředí, v němž žijeme, a i když to nemůžeme změnit, při dostatečné hygieně můžeme jejich přítomnost omezit. Níže vysvětlíme, jak odstranit roztoče z matrace, abyste snížili výskyt alergií.
Jak odstranit roztoče z matrace
Odstranit roztoče z matrace je možné na základě pravidelného úklidu, protože matrace je jedním z míst, kde se roztoči nejsnáze hromadí, protože preferují teplá a vlhká místa. Dále uvidíme, že pro odstranění roztočů z matrací je důležitá důslednost a pravidelnost, což ztěžuje jejich životní podmínky.
Kde se roztoči hromadí?
Roztoči se hromadí, zejména v textiliích, které nejsou často přemísťovány či vyměňovány nebo se tak děje jen občas. Z tohoto důvodu je běžné, že se hromadí v polštářích a především matracích, kde využívají teplo a vlhkost vydávané naším tělem.
Jak odstranit roztoče
- Zásadním je náležité větrání ložnice. Každé ráno otevřete na pár minut okno, protože je to vhodný způsob, jak snížit teplotu i vlhkost prostředí. V hodně vlhkém prostředí může být vhodné použít navíc odvlhčovač. Ještě lepšího účinku se dosáhne, když na matraci dopadají přímé sluneční paprsky, protože se tak sníží vlhkost a redukuje populace roztočů.
- Postel nechte větrat. Sejměte prostěradlo a přikrývku nebo přehoz a nechte matraci odkrytou, aby z ní odešlo teplo a vlhkost, které se v ní během noci nahromadily. Postel nestelte, dokud nevychladne.
- Povlečení pravidelně vyměňujte a perte v horké vodě nad 60 ºC. Roztoči se živí odumřelou lidskou kůží, která na nich ulpívá, a proto je důležité dodržovat hygienu a nenechávat v dosahu těchto živočichů další zdroje potravy (bakterie). Můžete použít přípravek na dezinfekci oděvů, jako je Sanytol dezinfekce na prádlo, která vám pomůže redukovat množství choroboplodných zárodků a odstranit ze všech typů textilií zápach.
- Na matraci můžete použít matracový chránič. Ten zabrání přímému kontaktu vašeho těla s těmito mikroorganismy a redukuje objem tepla a vlhkosti, které proniknou do matrace. Aby toto opatření bylo účinné, pamatujte na to, že ho musíte také často čistit v souladu s pokyny výrobce.
- Pravidelně provádějte generální úklid místnosti. Zabráníte tak tomu, aby se roztoči hromadili na jiných površích a neskončili v matraci. Odstraňte prach z nábytku vlhkým hadříkem, a koberce a předložky důkladně vysajte. Můžete použít víceúčelový dezinfekční čistič, jako je Sanytol univerzální čistič, jenž dezinfikuje a neutralizuje alergeny roztočů, které se mohou nacházet na površích v místnosti.
- Existují výrobky, s jejichž pomocí můžete odstranit roztoče z matrace. K jejich úplnému vymýcení jsou zapotřebí speciální přípravky zvané akaricidy. Neměl by to nicméně být jediný prostředek, který použijete proti roztočům, zejména u alergiků, protože negativní reakce může být vyvolána jak výkaly roztočů, tak samotnými mrtvými roztoči. Sanytol přípravek proti roztočům je určen k dezinfekci neomyvatelných tkanin, jako jsou matrace. Navíc neutralizuje alergeny generované roztoči a pomáhá kontrolovat alergické reakce u citlivých osob.
Jak často neutralizovat roztoče
Pro náležitou likvidaci roztočů se doporučuje větrat matraci co 2–4 týdny a každých 7–15 dní vyměnit povlečení a prostěradlo. To, zda to uděláte dříve nebo později, závisí jak na vašich podmínkách, tak na intenzitě alergie. Místnost by měla být větrána každý den a úklid prováděn v závislosti na dispozicích ložnice, v žádném případě bychom však neměli nechat hromadit na nábytku prach.