Jak dezinfikovat své pracoviště a elektronické přístroje?
Share own advice:

Jak dezinfikovat své pracoviště a elektronické přístroje?

V dnešní době je důležité, abyste své pracoviště každý den umyli a dezinfikovali. Tím spíš, jedná-li se o místo, které sdílíte s dalšími osobami. Zbavíte se tak choroboplodných zárodků, virů a bakterií, které jinak ulpívají na různých plochách a povrchu předmětů. Stejně tak podstatné je dezinfikovat elektronické přístroje, na které častěji saháme. Např. tablety, počítače, mobilní telefony…

I kdybyste svoje pracoviště s druhými nesdíleli, doporučujeme dodržovat hygienickou rutinu a elektronické přístroje dezinfikovat. Představují totiž jedno z největších ohnisek nákazy

Návod, jak čistit a dezinfikovat pracoviště a elektronické přístroje

 

Vhodným prostředkem k mytí a dezinfikování pracoviště jsou hadry a utěrky z mikrovláken. Používání houbiček se vyhněte, jejich drsná strana by čištěný povrch mohla poškrábat. Jako dezinfekční prostředek volte přípravky bez abrazivních částic a bez louhu.

Před zahájením úklidu elektronická zařízení vypněte a vytáhněte ze zásuvky. Vyjímatelné galvanické články a baterie vyjměte a počkejte chvilku, než přístroje vychladnou. Nebudete-li si jisti, jak který přístroj čistit, nahlédněte do příručky výrobce.

V další části vám vysvětlíme, jak správně dezinfikovat plochy, předměty a zařízení na vašem pracovišti.

Pracovní stůl: K mytí stolu použijte navlhčenou utěrku a dezinfekční přípravek jako např.

 • Pracovní stůl: K mytí stolu použijte navlhčenou utěrku a dezinfekční přípravek jako např.  Sanytol Dezinfekční universální čistič ve spreji . Přípravek stříkejte na plochu přímo ze vzdálenosti 20 cm. Následně ho čistou a vlhkou utěrkou rozetřete.  
 • Mobilní telefon, tablet:  Věděli jste, že na chytrém mobilním telefonu může ulpět až třicetkrát více bakterií než na sedátku WC? Je proto naprosto zásadní dezinfikovat ho denně a to pomocí zvlhčeného hadříku a dezinfekčního čisticího přípravku. Přípravek stříkejte vždy na čistý a lehce navlhčený hadřík. Nikdy na přístroj přímo. Další možností je použití univerzálních dezinfekčních ubrousků jako Sanytol Dezinfekční čistící universální utěrky .

Nedovolte vniknutí tekutin do otvorů přístroje, např. do sluchátek, nabíječky nebo do reproduktorů. Pro očištění čočky fotoaparátu vašeho chytrého telefonu použijte nejlépe speciální hadřík z mikrovlákna na čočky. Pouzdro či kryt mobilu anebo tabletu vyčistíte univerzálním ubrouskem, případně vodou a mýdlem. 

Dalším z preventivních opatření proti nákaze je nenosit s sebou mobil a tablet na toaletu. Před použitím přístroje si vždy umyjte ruce. Abyste se displeje pořád nedotýkali, využijte hlasového asistenta. 

 • Počítač: Omyjte a dezinfikujte zóny, jichž se dotýkáte nejčastěji. Například tlačítko pro zapnutí přístroje. Pozor na konektory jako např. USB.
 • Klávesnice: Pro vyčištění štěrbin mezi klávesami můžete použít kartáček na zuby navlhčený v dezinfekčním přípravku. Na vlastní plochu klávesnice doporučujeme vlhký hadřík nebo univerzální dezinfekční ubrousek.
 • Myš: Největší péči věnujte místům přicházejícím do kontaktu s rukou a prsty. Jestliže používáte podložku pod myš, i tu je dobré přetřít utěrkou zvlhčenou dezinfekčním produktem.
 • Monitor: Nejprve očistěte vnější části – rámeček a ovládací tlačítka. Na obrazovku použijte suchý hadřík se speciálním přípravkem na obrazovky.
 • Sluchátka: Patříte-li k těm, kdo při práci rádi poslouchají hudbu, nezapomeňte dezinfikovat také sluchátka. Použijte mikrovláknovou utěrku s dezinfekčním přípravkem. Máte-li sluchátka do uší, očistěte pouze jejich vnější stranu a pro odstranění nečistot z mřížky použijte kartáček na zuby.
 • Zařízení USB (paměťové klíče, externí disky s rozhraním USB…) a nabíječky: Použijte navlhčený hadřík. Kovovým částem se vyhněte
 • Fitness náramky a chytré hodinky: Náramky odolné proti vodě můžete omýt vodou a mýdlem.

Po dokončení úklidu a vydezinfikování pracoviště a mobilních přístrojů si v rámci prevence nezapomeňte umýt důkladně ruce vodou a mýdlem nebo dezinfekčním gelem na bázi roztoku vody a alkoholu.

Jak zlepšit pracovní rutinu v home-office?

Vedle udržování čistoty v místě, z něhož pracujete, a jeho dezinfikování má zásadní význam pořádek. Pořádek na pracovišti stejně jako ve vaší hlavě. Jen s ním dosáhnete vyšší efektivnosti a snížíte si stresovou zátěž. Možná nejste na práci z domova zvyklí a nevíte, jak a čím začít. Přinášíme vám proto několik dobrých tipů. S nimi se vaše pracovní dny určitě stanou snesitelnějšími.

 • Vytvořte si pracovní dobu: Stanovte si, v kolik hodin má váš pracovní den začínat a kdy končit. Pro udržení soustředěnosti a produktivity si naplánujte přestávky. V rámci možností zkuste přizpůsobit pracovní dobu potřebám své rodiny.
 • Každé ráno se řádně oblékněte: Zvykněte si před zahájením pracovní doby věnovat chvilku upravení svého zevnějšku a oděvu
 • Vytvořte si vhodné pracovní prostředí: Je-li to možné, vyčleňte a přizpůsobte si pro práci zvláštní místnost s vhodným osvětlením a s pohodlnou židlí. Pracovní stůl by měl nabízet dostatečný prostor a vše další, co k práci potřebujete.
 • Udržujte každodenní kontakt s kolegy.